منو
Your Cart

مراحل تولید شومینه برقی

توصیف محصول (شومینه):

شومینه را می توان از دیرباز بعنوان یکی از مهمترین وسائل گرمازایی منازل محسوب نمود که در بسیاری از نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گرفته است. در زمان گذشته مواد سوختنی موجود چوب یا گاز بشمار می رفته که امروزه بعلت پرهزینه بودن و تشدید آلودگی هوا استقبال چندانی نمی گردد. لکن با توجه به حرکت فناوری دنیا به سوی سوخت پاک و حفظ محیط زیست و دوری از سوختهای فسیلی شومینه های برقی علاوه بر زیبایی و گرمابخشی محیط خانه در حفظ محیط زیست سالم نیز گام برداشته است.

اساس کار شومینه های برقی ایجاد گرمایش از طریق الکتریکی است، یعنی فرآیند انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی است، شومینه های برقی برای تبدیل انرژی الکتریکی به گرمایی از یک هیتر برقی استفاده می کنند که یک مقاومت الکتریکی ساده است. عبور جریان الکتریکی از داخل مقاومت الکتریکی سبب تولید گرما می شود، این شومینه ها هوای اطراف را با استفاده از سیستم کانوکشن (فن) گرم می کنند. یعنی گرمای از حاصل از هیتر شومینه توسط یک دستگاه فن با خروجی هوای 130مترمکعب در ساعت و فشار 60 پاسکال به داخل محیط انتقال می یابد. بعبارتی این شومینه ها فرآیند همرفت را با استفاده از یک فن (پروانه بادبزن) بهبود می بخشند و بدین ترتیب سرعت انتقال گرما از شومینه به هوای اطراف افزایش می یابد. این عملکرد شومینه باعث بازدهی بالای آن و مزیت عمده آن شده است.

از نظر یک مصرف کننده انرژی بازدهی این سیستم 100% است، زیرا همه انرژی خریداری شده را به گرما تبدیل می کند.

از دیگر مشخصه های شومینه برقی می توان به سوخت برق با ولتاژ ورودی 220ولت و فرکانس 60-50 هرتز و توان خروجی گرمادهی با قدرت 7/0 کیلووات تا 5/1 کیلووات اشاره نمود.

شومینه برقی جلوه های نمایش آتش را بصورت مصنوعی با استفاده از لامپ RGB LED ایجاد می نماید، استفاده از نمای شیشه ای، زیبایی افکت شعله مصنوعی ایجاد شده آن را مضاعف نموده و بدنه فلزی طراحی آن را انعطاف پذیر ساخته است.

این تکنولوژی مدرن تنظیمات 2 حالته بصورت حداقل و حداکثر برای حرارت و چندین حالته برای کم یا زیاد شدن نمایش شعله آتش را که همگی توسط ریموت کنترل از راه دور و یا کنترل لمسی و اخیراً با استفاده از سیستم های هوشمند (نظیر تلفن همراه هوشمند و تبلت و WiFi) انجام می شود ارائه می دهد. جلوه های زیبای آتش شومینه الکتریکی آوالون می تواند بصورت مستقل از هیتر شومینه کار کند، بطوریکه اگر کسی نیاز به گرمادهی و حرارت ندارد و قصد اتلاف انرژی را نیز ندارد می تواند صرفاً نظاره گر رقص زیبای آتش در طول 365 روز سال باشد بدون اینکه انرژی خود را بیهوده به هدر داده باشد و از سپری اوقات خود در کنار شومینه لذت ببرد.

مراحل تولید شومینه برقی:

تولید شومینه برقی شامل مراحل طراحی و تهیه نقشه، برش لیزری، خمکاری، رنگ کوره ای و مونتاژ می باشد:

1- مرحله نخست تولید شومینه شامل طراحی جزئیات و قطعات بدنه فلزی آن در برنامه های نقشه کشی از قبیل برنامه سالیدوورک می باشد که بعد از طراحی، خروجی آن تحت فایل اتوکد تهیه و برای برشکاری به دستگاه برش لیزری هدایت می شود.

2- ورق گالوانیزه روغنی در ابعاد 2.5 x 1.25 و یا ابعاد بزرگتر با ضخامت 1 میلی متر به قسمت دستگاه برش لیزری برای تهیه بدنه خام دستگاه شومینه برقی هدایت می شود. دستگاه برش لیزری مطابق فایل خروجی اتوکد اقدام به برش نموده و قطعات کوچکتر بصورت گسترده فراهم می شود.

3- بعد از اینکه قطعات توسط دستگاه برش لیزری فلزات برش داده شد، قطعات کوچکتر به واحد خمکاری و جوشکاری هدایت می شود. در این واحد قطعات برش داده شده طبق نقشه از قبل تعیین شده بصورت اتومات توسط دستگاه پرس برک اتوماتیک خمکاری شده و سپس در محل های اتصال موردنیاز جوشکاری و بدنبال آن عملیات ساب و تمیزکاری انجام می گیرد و بدین ترتیب بدنه خام تکمیل و تولید می گردد.

2- قطعات خام و خمکاری شده، قبل از تکمیل و مونتاژ بدنه برای حفظ کیفیت بدنه فلزی به قسمت رنگ کاری کوره ای هدایت شده و در آنجا نخست شستشوی لازم جهت تمیز شدن قطعات از هر نوع چربی و روغن انجام گرفته و سپس رنگ کاری قطعات بصورت رنگ پودری الکترواستاتیک با ضخامت استاندارد و از نوع سنباده ای مات و مشکی انجام می گیرد. بعد از اتمام عمل شستشوی اسیدی، رنگ کاری و خروج از کوره رنگ، قطعات بدنه به قسمت مونتاژ انتقال داده می شود.

3- مواد اولیه و قطعات مورد استفاده در شومینه شامل قطعات الکترونیکی، سانتریفیوژ، هیزم مصنوعی کامپوزیتی، سیم و کابل و شیشه و سایر اقلام تولیدی که در قسمت مونتاژ فراهم می باشد و کنترل کیفی لازم از قبل انجام پذیرفته، مطابق مراحل ذیل در داخل شومینه مونتاژ می گردد.

الف): در مرحله نخست کیت الکترونیکی بهمراه کنترل پنل لمسی آن بر روی بدنه نصب می گردد.

ب) در مرحله بعدی دستگاه الکتروموتور از نوع سنکرون و گیربکس دار بهمراه میله آتش برای تأمین و پیدایش شعله های بصری شومینه بر روی بدنه نصب می گردد.

ج) در مرحله سوم دستگاههای گرمایشی شومینه شامل هیترالمنت و دستگاه فن (سانتریفیوژ) نصب می گردد.

د) حال نوبت سیم کشی داخلی و ارتباط دستگاههای الکتروموتور سنکرون، هیتر شومینه و بلوور بوسیله این سیم کشی به برد اصلی شومینه می باشد. و این کار با استفاده از سیم های استاندارد 105درجه سانتیگراد انجام می گیرد.

هـ) بعد از اتمام مراحل نصب قطعات الکترونیکی نوبت به آخرین مرحله مونتاژ یعنی جایگذاری هیزم شومینه و نصب شیشه سکوریت در قسمت داخلی و نمای آن می شود که با دقت زیاد انجام می گیرد.

4- مراحل مونتاژ دستگاه شومینه به پایان رسیده و حال بعد از کنترل کیفیت و اطمینان از عملکرد صحیح، دستگاه شومینه بسته بندی شده و به قسمت انبار انتقال داده می شود.

مراحل کنترل کیفیت:

کنترل کیفیت شامل مراحل کنترل کیفیت اولیه بر روی مواد خام، کنترل کیفیت حین تولید و کنترل کیفیت محصول نهایی می باشد.

مواد اولیه و قطعات مورد استفاده در شومینه:

- قطعات الکترونیک شامل: برد الکترونیکی PCB، میکروکنترلرها، ترایاک ها، فرستنده و گیرنده، لامپ های LED و سایر المانها

- بلوور، هیتر و الکتروموتور سنکرون

- ورق آهن روغنی

- هیزم از جنس کامپوزیت

- سیم و کابل

- شیشه

کنترل کیفیت مواد اولیه:

مواد اولیه بعد از خرید نمونه برداری شده و تست می گردد.

تست قطعات خام الکترونیکی و الکتریکی:

- برد: PCB از نظر ظاهری و از نظر چاپ مدار الکترونیک روی برد توسط دستگاه اهم متر مورد تست قرار می گیرد.

- سایر قطعات الکترونیکی مانند میکروکنترلر، خازنها، مقاومت ها، دیودها و ... توسط دستگاه مولتی متر و تستر میکروکنترلر مورد تست قرار می گیرد.

- LEDها: با تست دیود مولتی متر و روشن کردن LED مورد تست قرار می گیرد.

- هیتر: با اتصال هیتر به برق و روشن کردن آن و اندازه گیری مقاومت الکتریکی تست می شود.

- بلوور: با اتصال بلوور به برق عملکرد آن مورد تست قرار می گیرد.

- موتورها: با اتصال موتور به برق از نظر کارکرد و اندازه گیری تعداد دورهای موتور مورد تست قرار می گیرد.

- ورق روغنی آهن: از نظر ضخامت مورد بررسی قرار می گیرد که باید 1 میلی متر باشد.

- طرح هیزم ریخته شده از جنس کامپوزیت: از نظر رنگ و ابعاد و کیفیت ظاهر مورد بررسی قرار میگیرد.

- سیم و کابل: سیم ها و کابلها هم از نظر قطعی و هم از نظر درست بودن قطر کابل و مقاومت اهمی مورد اندازه گیری قرار می گیرد.

- شیشه: ابعاد و اندازه شیشه با استفاده از متر و سطح آن از نظر خش و موج مورد بررسی قرار می گیرد.

مرحله ی اول کنترل کیفیت بعد از پردازش بر روی قطعات خام:

- تست کامل برد الکترونیکی شامل: بررسی نوع لحیم کاری، بررسی مکانی و نصب صحیح قطعات، کیفیت اسمبل کردن قطعات، روشن کردن برد الکترونیکی و تست تمام اجزا و قطعات آن، تست کامل فرستنده و گیرنده

- تست کامل فن شامل: تست سالم بودن فن، تست میزان هوای خروجی، تست کارکرد صحیح فن، تست صدای فن، تست موتور فن از لحاظ روان کاری

- تست هیتر شامل: بررسی کامل اتصالات و المنت های هیتر، تست روشن کردن هیتر و مشاهده ی نحوه ی حرارت دهی و اندازه گیری مقاومت الکتریکی آن

- پردازش ها و کنترل های انجام شده بر روی ورق آهن روغنی: بررسی کامل شیت آهن از لحاظ ضخامت و بررسی قطعات برش داده شده توسط دستگاه برش لیزری، بررسی کامل نقاط خمکاری شده از لحاظ درجه خمکاری، بررسی کامل سمباده کشیده شدن قطعات و محل جوشکاری و آماده شدن برای رنگ کاری کوره ای، بررسی کامل قطعات دستگاه بعد از پخت رنگ در کوره که باید سطحی کاملاً صاف و صیقلی و شفاف داشته باشد و ضخامت رنگ 1 میلی متر باید باشد.

- سیم و کابل های مورد استفاده از نظر استاندارد ها و مقاومت و توان کابل مورد بررسی و تست قرار می گیرند که باید حداقل قابل تحمل جریان 15 آمپر را داشته باشد.

کنترل کیفیت حین تولید:

در حین تولید 100% قطعات مورد تست و بررسی قرار می گیرد.

- بعد از مونتاژ برد الکترونیکی؛ برد کامل شده روشن شده و تمام اجزای آن مورد بررسی قرار می گیرد. - بدنه شومینه از نظر اندازه، محل دقیق خمکاری، محل دقیق سوراخکاری ها و کیفیت و ضخامت رنگ و ظاهر کلی بدنه توسط اپراتور مورد بررسی قرار می گیرد.

- تمامی اجزای شومینه مونتاژ گردیده و عملکرد کلی دستگاه تست می گردد و به مدت یک ساعت زیر تست قرار می گیرد. میزان مصرف، میزان حرارت دهی، منظم و مرتب کار کردن از شاخصه های تست می باشد.

کنترل کیفیت محصول نهایی:

بعد از بسته بندی محصول، چند نمونه از محصولات بصورت تصادفی توسط مدیر کنترل کیفیت انتخاب شده و مورد تست و آزمایش دقیق قرار می گیرد. که شامل نحوه ی بسته بندی، سالم بودن دستگاه از نظر شکل ظاهری، بدنه فلزی، نمای شیشه و ظاهر کلی دستگاه، نحوه مونتاژ دستگاه و صحیح مونتاژ کردن آن، اتصال کامل پیچها، تست کارکرد دستگاه، تست میزان مصرف دستگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

بسته بندی:

بسته بندی ضمن حفظ کیفیت کالا، بایستی آن را در برابر عوامل مخرب از جمله گرد و غبار، رطوبت، ضربه و ... حفظ نماید. لذا با اولویت قرار دادن پارامترهای اصلی بسته بندی شومینه های برقی آوالون در مرحله نخست با کیسه نایلونی آرم دار جهت محافظت از گردوغبار، رطوبت و خراشهای کوچک بسته بندی می شود. سپس شومینه جهت محافظت و ایمنی بیشتر در برابر ضربه، لرزش، فشار و ... با فوم و یا یونولیت بسته بندی و داخل کارتن قرار داده می شود، کارتن بسته بندی از نوع 5 لایه بوده با ضخامت 4.8میلی متر که آرم شرکت و نام محصول روی آن چاپ شده و کلیه توضیحات مربوط به شومینه از جمله وزن و ابعاد و حتی نحوه حمل روی آن درج گردیده است، داخل کارتن در تمامی جهات شومینه یونولیت جایگذاری می گردد. کارت گارانتی و دفترچه ی راهنمای محصول و لوازم و متعلقات نیز در داخل بسته بندی قرار داده می شود. سپس بالا و پائین کارتن با استفاده از چسب شیشه ای چسبیده شده و در نهایت کارتن شومینه توسط تسمه پلاستیکی با استفاده از دستگاه تسمه کش بسته بندی می گردد و بنابراین بسته بندی کامل شده و روانه انبار می گردد.